Hakkında

Eğitim-Öğretim Süresi

 

Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü’nün eğitim süresi Hazırlık (1 yıl) + 4 yıldır.

 

Çalışma Alanları

 

Iğdır Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü lisans programından mezun olup akademik gelişimlerini sürdürmek isteyen öğrenciler İngiliz edebiyatı, Amerikan edebiyatı, Batı kültürleri ve Edebiyatları, dilbilim, drama, karşılaştırmalı edebiyat, kültür araştırmaları, sanat, eğitimbilim, toplumbilim ve iletişim gibi alanlarda lisansüstü programlara katılabilirler.

Mezunlarımız ayrıca eğitim ve öğretim alanında, devlet ve vakıf kuruluşlarında ve özel sektörde çalışma olanağı bulurlar. Pedagojik formasyon olmak koşuluyla mezunlarımız öğretmenlik yapabilirler. İlgisi ve yeteneği dahilinde isteyenler çevirmenlik, yazılı ve görsel yayıncılık, reklamcılık, gazetecilik, eleştirmenlik, metin yazarlığı, sinema, halkla ilişkiler, uluslararası ilişkiler, insan kaynakları gibi alanlarda geleceklerine yön verebilirler. Bunun yanı sıra mezunlarımız devlet ve vakıf üniversitelerinde, çeşitli kamu ve özel eğitim kurumlarında, Dışişleri, Kültür ve Turizm, Ticaret Bakanlıklarında, yerel yönetimlerde, elçilik ve konsolosluklarda, bankalarda, turizm işletmelerinde ve çeşitli özel şirketlerde, kurumsal eğitim/öğretim ve ARGE projelerinde görev alabilirler. 

 

Yabancı Dil Eğitim ve Zorunlu Yabancı Dil Hazırlık Eğitim Öğretimi Yönergesi için tıklayınız. 

 

https://www.igdir.edu.tr/Addons/Resmi/uploads/files/yabanci-dil-egitim-ogretimi-ve-zorunlu-yabanci-dil-hazirlik-egitim-ogretimi-yonergesi-son-1-.pdf